Tenise gera pradžia – pusė darbo

Tenise gera pradžia - pusė darbo
Parengta pagal Brado Gilberto ir Steve’o Jamisono knygą „Winning Ugly“​

Sėkmingai pradėjus žaidimą, labai padidėja tikimybė laimėti pirmą setą. O ši pergalė svarbesnė, nei jums gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio – statistika rodo, kad, laimėjus pirmą setą, tikimybė laimėti visą mačą labai stipriai išauga. Teniso profesionalų asociacijos (ATP) duomenimis, ATP pirmojo dvidešimtuko žaidėjai, laimėję pirmą setą, mačą laimi 89,6 proc. atvejų. Na, o tam, kad laimėtumėte pirmą setą, turite jį sėkmingai pradėti.

Pirmi keli seto geimai – tai perėjimas iš pasiruošimo fazės į žaidimo įkarštį. Šie geimai turi būti panaudojami pranašumui prieš varžovą įgauti, pastebėti ir pasinaudoti visomis galbūt tik vieną kartą atsirandančiomis galimybėmis. Aukščiausio lygio teniso profesionalai žaidimo pradžioje savo varžovams tokių galimybių suteikia retai, tačiau būtent tai, o ne fizinis pasirengimas ar išlavinti smūgiai, skiria ATP dešimtuke esantį žaidėją nuo ATP reitinge 25 vietą užimančio tenisininko. Be abejo, mėgėjų tenise šių galimybių yra dar daugiau, todėl šį kartą apžvelgsime pagrindines jų.

Šį kartą apžvelgsime žaidimo pradžią ir tai, kokie jūsų veiksmai ir sprendimai gali tuojau pat padėti įgauti pranašumą prieš savo varžovą. Psichologinio ir fizinio pasirengimo žaidimui svarbą jau aptarėme ankstesniuose žurnalo „Tenisas“ numeriuose.

Tenise gera pradžia - pusė darbo

 

Nepaduokite pirmas

Daug teniso mėgėjų, paklausti, ką galima rinktis sėkmingai išmetus burtus, paminėtų dvi galimybes – rinktis padavimą / priėmimą arba aikštelės pusę. Daug mėgėjų nori laimėti burtus, kad galėtų paduoti pirmi.

Tačiau mėgėjų tenise šis sprendimas nebūtinai suteikia pranašumą dėl kelių priežasčių:

  • pirmasis padavimas būna silpnesnis už kitus. Mėgėjo padavimas apskritai nėra labai pavojingas, o pirmojo padavimo svarbą dar labiau sumažina tai, kad paduodantis žaidėjas dar nebūna tinkamai apšilęs ir pasirengęs, todėl ir padavimas būna gana silpnas;
  • jūs gaunate daugiau laiko apšilti. Padavimas – sudėtingas smūgis, kuriam reikia susikaupti ir pasiruošti. Kol jūsų varžovas jam ruošis, jūs galėsite dar šiek tiek apšilti, atsipalaiduoti ir geriau atmušti jo pirmąjį padavimą. Maža to, toks pasiruošimas leis jums išnaudoti visą savo potencialą, kai eilė paduoti kamuoliuką ateis jums;
  • psichologinis efektas. Pagalvokite, kaip pasijustumėte, jei jūsų priešininkas nuspręstų, kad kamuoliuką paduosite pirmas. Greičiausiai pagalvotumėte, kad priešininkas nemano jus galint gerai paduoti. Natūrali, bet klaidą beveik garantuojanti reakcija – bandyti paduoti stipriai. Taip greičiausiai tiesiog leistumėte savo varžovui pelnyti lengvų taškų, todėl venkite nesąmoningų pastangų daryti įspūdį;
  • pirmo geimo pralaimėjimas – dar ne pralaimėjimas. Net jei jūsų priešininkas pradeda žaidimą ir laimi pirmą geimą, tai dar nereiškia, kad jis laimės visą setą. Pirmojo taško praradimas, ypač jei paduoda jūsų priešininkas, padaro mažiausiai žalos – turite užtektinai laiko sustiprinti savo žaidimą ir neleisti priešininkui jūsų aplenkti. Juk per šį geimą kamuoliuką paduoda jūsų priešininkas, o tai reiškia, kad jo pergalė šiame geime – tai, ko galima natūraliai tikėtis;
  • pranašumas nuo pirmo geimo. Dažnai galvojama, kad pirmieji padavimai turi mažai įtakos žaidimo eigai, tačiau tai nėra tiesa. Jei pirmo geimo metu priimate padavimą ir jį laimite, tikėtina, kad tai jūsų varžovą gali išmušti iš vėžių ir priversti elgtis neapgalvotai ar neefektyviai. Juk paduodamas jis natūraliai tikisi laimėti! Jūsų varžovui atsidūrus tokioje situacijoje, prieš jį lengviau laimėti ir toliau, o tai reiškia, kad įgavote pranašumą dar prieš ateinant jūsų laikui paduoti.

Todėl žaidimo pradžioje metant burtus vertėtų prisiminti ir dar vieną galimybę – pasirinkimo teisę perleisti priešininkui. Toks jūsų sprendimas gali lengvai išmušti priešininką iš pusiausvyros – juk iš esmės taip leidžiate suprasti, kad jo padavimo nevertinate kaip rimtos grėsmės. Be to, jūsų priešininkas greičiausiai vis tiek nuspręs paduoti, o tai yra būtent tai, ko jūs norite. Žinoma, vertėtų nepamiršti, kad toks sprendimas jums gali būti nenaudingas, jei priešininkas nuspręs, kad kamuoliuką paduoti turite jūs. Kita vertus, toks pasirinkimas reiškia, kad ir priešininkas nėra tikras dėl savo padavimo kokybės, o tuo jūs taip pat galite vėliau pasinaudoti.

Žinoma, yra ir išimčių, kai nereikėtų leisti varžovui paduoti pirmam. Jei tikrai žinote, kad varžovo padavimas stiprus, nuo pat žaidimo pradžios neleiskite jam pasinaudoti šiuo ginklu prieš jus. Vis dėlto mėgėjų tenise tokia situacija susidaro gana retai, todėl, jei turite galimybę, geriau leiskite varžovui paduoti kamuoliuką pirmam.

Saulė ir vėjas

Jei žaidžiate lauke, žaidimo pradžioje priimant sprendimus svarbu atsižvelgti ir į tai, kokią įtaką žaidimo eigai gali daryti gamtos jėgos. Jei laimėjote burtus ir matote, kad saulė visada švies vienam žaidėjui į akis, rinkitės ne tai, kuris žaidėjas kamuoliuką paduos pirmas, o aikštelės pusę. Jums pasirinkus pusę, kurioje stovint saulė švies jums į nugarą, varžovas, įvertinęs tai, kad saulė šviečia jam į akis, greičiausiai nuspręs, kad pirmas paduosite jūs. Tokiu atveju vis tiek turėsite pranašumą, nes varžovas pradės žaisti saulei spiginant jam į akis. Žinoma, gali atsitikti ir taip, kad jūsų varžovas nuspręs kamuoliuką paduoti pirmas, tačiau tada akivaizdu, kad jis labai nepatyręs, o jūsų pranašumas bus dvigubas.

Kai saulė spigina varžovui į akis, visada papildomai išnaudokite šį pranašumą kamuoliuką smūgiuodami aukštai – būtinybė nuolat žiūrėti aukštyn į saulę labai apsunkins jūsų varžovo žaidimą.

Jei žaidžiate lauke, tačiau saulė nėra pagrindinis veiksnys (pavyzdžiui, diena debesuota arba žaidžiate tamsiu paros metu esant įjungtam dirbtiniam apšvietimui), labai svarbu atsižvelgti į vėją. Jei vėjas pučia išilgai aikštelės, geriausia aikštelės pusę rinktis taip, kad vėjas pūstų į jus. Tuomet tikėtina, kad jūsų priešininkas, neįvertinęs vėjo įtakos kamuoliuko skrydžiui, pirmus kartus nesugebės gerai paduoti, o tai reiškia lengvus taškus jums.

Taigi jei žaidžiate lauke, geriausia aikštelės pusė visada yra ta, kur saulė šviečia į nugarą ir pučia priešpriešinis vėjas.

Naudingi patarimai

Leiskite sau įsibėgėti. Nesistenkite iš karto žaisti visomis jėgomis ir parodyti visko, ką galite. Pirmus geimus žaiskite ramiai, naudodami maždaug 65–75 proc. visos savo jėgos. Žaidimo tempą ir smūgių stiprumą didinkite palaipsniui. Taip išvengsite neišprovokuotų klaidų per pirmus geimus ir geriau pasiruošite tolesniam žaidimui.

Nedarykite neišprovokuotų klaidų. Žaidimo pradžioje itin svarbu išvengti neišprovokuotų klaidų. Pavyzdžiui, jei atėjo jūsų eilė paduoti, nesistenkite kamuoliuko paduoti iškart – jei matote, kad kamuoliuką išmetėte ne visai tinkamai, nedvejokite ir meskite dar kartą, o gal ir dar daugiau. Paduodami pirmaisiais kartais taip pat nesistenkite to daryti itin stipriai ir agresyviai, taip greičiausiai tiesiog leisite varžovui pelnyti lengvų taškų. Pagrindiniai tikslai pirmųjų padavimų metu – pataikyti į aikštelės kvadratą taip, kad varžovas turėtų smūgiuoti ta puse, kuri jam mažiau patogi.

Laimėję pirmą geimą neatsipalaiduokite. Labai dažnai pirmą geimą laimėję žaidėjai (nesvarbu, ar jie padavimą priėmė, ar padavė kamuoliuką) atsipalaiduoja… Ir pralaimi kitą padavimą. Nedarykite šios klaidos – vienas laimėjimas dar nėra laimėjimas.

Pasidalink!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top